Sıkça Sorulan Sorular

Kanserin belirtileri nedir?

Evcil hayvanlarda kanserin belirtileri insanlardakilere benzer şekilde gelişir. Geçmeyen veya büyüyen şişlikler, iyileşmeyen yaralar, anormal kanamalar, büyümüş lenf nodları, beklenmeyen kilo kaybı, iştahsızlık, keyifsizlik, solgun dişetleri gibi semptomlar kanserin habercisi olabilir. Bu tip belirtiler yalnızca kanser değil, başka pek çok hastalığın da habercisi olabilir. En kısa zamanda veteriner tarafından kontrolleri yapılmalıdır.

Kanserin kesin bir tedavisi var mı?

100’den fazla kanser türü bulunmaktadır. Her türün biyolojik yapısı ve tedavi şekli farklıdır. Kanser tanısı konan evcil hayvanların pek çoğu, doğru tedaviyle normal yaşam sürelerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmektedir. Bazı kanser türleri tedavi edilememekte, yalnızca yayılma hızı azaltılmakta ve hastanın konforu artırılabilmektedir. Aynı durum kanserin bazı evreleri için de geçerlidir. Kanserin türü, metastazik yetiyi gösteren derecesi (grade) ve evresinin (stage) belirlenmesiyle tedavi edilebilirliği, olası metastaz hızı ve tedavi yöntemleri tanımlanır.

Tedavi süreci nasıl olacak, ne kadar sürecek?

Veterinerlikte kanser tedavisi her hasta için özel olarak, hastanın genel sağlığı ve kanserin durumu göz önüne alınarak tasarlanmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi ameliyatla tümörün alınması, kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi gibi tedaviler ve bu tedavilerin kombinasyonları hayvanlara da uygulanabilmektedir. Hayvanlarda bu tedavilerin yan etkileri genellikle görülmez, tedavi süresince normal yaşamlarına devam edebilirler. Tedavi sürecinin ne kadar zaman alacağı hastalığa ve seçilen tedaviye göre değişiklik göstermektedir. Onkolojik danışmanlık sürecinde tüm seçenekler detaylı olarak hasta sahiplerine aktarılmakta, tedavilerin yaklaşık zamanlamaları da bu süreçte belirtilmektedir.

Kemoterapinin yan etkileri nedir?

Evcil hayvanların kanser tedavisinde en önemli hedef, yaşam kalitesinin sağlanmasıdır. Veterinerlikte kullanılan kemoterapi ilaçları ile çoğu hayvanda yan etkiler ya hiç görülmemekte, ya da minimal olmaktadır. Potansiyel yan etkiler olarak bulantı, ishal, kabızlık, ateş ve idrarda kan görülebilir. Yan etkiler genellikle 1 hafta içerisinde geçmektedir. Kemoterapi uygulanan hayvanda yan etkiler görüldüğü takdirde, semptomları azaltmak için ilaç kullanılabileceği gibi, doz ayarlaması veya protokol değişikliği de yapılabilir.

Radyoterapinin yan etkileri nedir?

Radyoterapinin yan etkileri genellikle yalnızca radyoterapi uygulanan bölgeyle sınırlı kalmaktadır. Bölgedeki dokulara bağlı olarak yan etkiler değişkenlik göstermekle beraber genel olarak tedavi uygulanan alandaki derinin bir reaksiyon göstermesi beklenir. Bu etkiler genellikle 2-4 hafta içerisinde iyileşmektedir. Radyoterapiden kaynaklanan yan etkiler tedavi sırasında görülebileceği gibi, tedaviden aylar veya yıllar sonra da ortaya çıkabilir. Olası yan etkiler radyasyonun uygulandığı bölgeye göre değiştiğinden, onkoloji uzmanı vakaya özel bilgileri hasta sahiplerine aktarmaktadır.

Kanser türleri nelerdir, evcil hayvanlarda görülme sıklığı nedir?

Evcil hayvanları etkileyebilen kanser türleri 100’den fazladır. Özellikle yaşı ilerlemiş olan köpeklerde kanser oldukça yaygındır. 10 yaşını geçmiş köpeklerin %50’sinde kanser görülmektedir. Kediler hakkında istatistik bilgiler daha az olmakla beraber, lenfoma gibi bazı kanser türlerinin köpeklerden çok kedilerde görüldüğü bilinmektedir. Köpeklerde en sık rastlanan kanser türleri ise deri kanseri, meme kanseri, kemik kanseri, yumuşak doku tümörleri ve lenfoma (lenf nodu tümörleri) olarak sıralanabilir.

Ücretleriniz nedir?

Kanser tedavisinde ücretler uygulanan işlemlere göre değişmektedir. Kanserin teşhisi ve tedavisinde ortaya çıkacak olan ücretler, hastanın ve hastalık belirtilerinin onkolojik danışmanlık ile değerlendirilmesiyle belirlenmektedir. Hasta sahiplerine beklenen her aşama için ücret bilgileri ilk görüşme itibariyle sunulmaktadır. Genel işlemler için hizmet tarifemiz web sitelerimizde bulunmaktadır.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist